„Dzieje i rozwój Królewskiego Miasta Ropczyce” – podsumowanie konferencji
27 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa w związku z Jubileuszem 650-lecia naszego miasta. Organizatorami sesji naukowej była Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie, Samorząd Miasta i Gminy Ropczyce, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach.
Sesję rozpoczęto odśpiewaniem pieśni pełniącej rolę pierwszego hymnu Polski - Bogurodzicą. Następnie burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, prof. dr hab. inż. Stanisław Sosnowski – prorektor WSI-E w Rzeszowie, dr hab. prof. nadzwyczajny Władysław Tabasz – prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej dokonali oficjalnego otwarcia konferencji.
Prelegenci biorący udział w sesji naukowej to:
Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak (Uniwersytet Rzeszowski), który opowiedział o kulisach powstania i pracach związanych z napisaniem książki „Dzieje Ropczyc w ujęciu II części monografii miasta”. Poinformował zebranych , że zbliżający sie Jubileusz spowodował ponowne podjęcie inicjatywy przez TPZR i władze miasta, które wystąpiły z propozycją do Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego o opracowanie monografii obejmującej zmiany i rozwój naszego miasta po roku1985, opisującej dzieje parafii ropczyckich, sport i turystykę oraz zawierającej biografie wybitnych ludzi działających w Ropczycach. Profesor Włodzimierz Bonusiak, jako redaktor naukowy publikacji, która ma ukazać się w listopadzie, podziękował mieszkańcom Ropczyc oraz dyrekcji i pracownikom biblioteki za pomoc w pozyskiwaniu i gromadzeniu materiałów historycznych.
Prof. dr hab. Halina Bursztyńska (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) wygłosiła wykład „Regionalni twórcy kultury”, w którym przedstawiła sylwetki dwóch wybitnych osobowości artystycznych związanych z naszą ziemią – Wilhelma Macha oraz Tadeusza Kantora. Uczestnicy z zapartym tchem słuchali opowieści o Machu – chłopskim dziecku, które jak Pigoń – wyruszyło z „Kamionki w świat”, następnie śledzili rozwój osobowości Tadeusza Kantora, którego pierwszy teatr rozgrywał się w Wielopolu, a jego aktorami byli niczego nieświadomi sąsiedzi podczas najpiękniejszych spektakli: wiejskich ślubów, chrzcin, pogrzebów.
Prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec (Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu) swoim wykładem „Żydzi w historii dawnych Ropczyc”- udowodnił, że Żydzi, stanowiący aż 1/3 mieszkańców przedwojennych Ropczyc, współtworzyli społeczność tego miasta, przyczyniając się do przemian społeczno – ekonomicznych lokalnej społeczności..
Prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. (Uniwersytet Preszowski) wygłosił wykład „Z dziejów relacji miasta Preszowa z polskim środowiskiem w XVII-XIX wieku”. Profesor z zaprzyjaźnionej Słowacji opowiedział o współpracy i dobrych wielowiekowych stosunkach naszych narodów, począwszy od słynnego szlaku bursztynowego, czy kilkumiesięcznego pobytu króla Jana III Sobieskiego w ich kraju.
Dr hab. inż. Jerzy Lewicki (Politechnika Rzeszowska) podzielił się rodzinną historią w wykładzie „Wspomnienia o dziadku Władysławie Bursztynie – wieloletnim przedwojennym burmistrzu Ropczyc”. „Urodzony w 1866 roku Władysław Bursztyn był człowiekiem przedsiębiorczym, dążącym do celu młodzieńcem” – cytował wspomnienia o swoim dziadku profesor Lewicki. Nieprzerwanie, aż przez 40 lat W. Bursztyn sprawował urząd burmistrza Ropczyc, do roku 1944.
Dr hab. prof. WSI-E Władysław Tabasz (Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna) wygłosił wykład „Historia ropczyckiej parafii”. Jak się okazało – dosyć długo Ropczyce nie posiadały swojej parafii, mieszkańcy podzielili się więc – część z nich chodziła do kościoła w Łączkach Kucharskich, a część do Sędziszowa Młp. Pierwsza, czternastowieczna parafia ropczycka powstała pod wezwaniem Krzyża Świętego, za 250 lat w Ropczycach było już pięć kościołów. Dokładna analiza rozwoju ropczyckich parafii będzie umieszczona w specjalnie poświęconym temu zagadnieniu
rozdziale drugiej części dziejów Ropczyc.
Podczas przerwy słuchacze odwiedzili Szkolną Izbę Regionalną w Zespole Szkół Nr 2, w której zgromadzone zostały liczne zabytki kultury materialnej Ziemi Ropczyckiej i okolic, a także gabinetu Seweryna Udzieli wybitnego etnografa – badacza przedwojennych ropczyckich tradycji i zwyczajów. Konferencja miała na celu popularyzację wiedzy o dziejach naszego miasta, integrację środowisk zajmujących się edukacją regionalną i historią oraz zachęcenie wszystkich do podejmowania tematyki związanej z dziejami naszego regionu.
Spotkanie posumował Bolesław Bujak burmistrz Ropczyc, pogratulował organizatorom i podziękował wszystkim za udział w konferencji, która była ważnym elementem obchodów Jubileuszu 650-lecia nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Ropczycom.