Głośne czytanie we Filiach MiPBP
Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że głośne czytanie ma wiele zalet: rozwija język i wyobraźnię, uczy myślenia; buduje i umacnia więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi; zapewnia emocjonalny rozwój; pomaga w wychowaniu; ułatwia naukę; kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
W przedszkolu trudno sobie wyobrazić codzienną pracę bez odwołania się do literatury dziecięcej. Baśnie i legendy są kanwą do organizowanych zajęć dydaktycznych, stanowią inspirację do prac plastycznych, zabaw twórczych i odgrywania scenek teatralnych. „Baśń czy bajka to elementarz, z którego dziecko uczy się czytać we własnym umyśle, elementarz napisany w języku obrazów. Jest to jedyny język, dzięki któremu możemy zrozumieć siebie i innych, zanim dojrzejemy intelektualnie”. (Bruno Bettelheim „Cudowne i pożyteczne”)
Bohaterowie bajek aktywnie pokonują trudności i przeszkody, są pełni samozaparcia, cierpliwi, wytrwali, wiedzą gdzie szukać pomocy w miarę potrzeby i jak korzystać ze wskazówek innych. Baśnie uczą radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, a postacie w nich opisane reprezentują określony typ: dobry lub zły. Zło nie zostaje pozbawione atrakcyjności, lecz bohater pozytywny jest bardziej pociągający, przez co dziecko utożsamiając się z nim przejmuje jednocześnie zasady moralne. Baśnie dają nadzieję, że nawet słaby może zwyciężyć, jeśli stawi czoło przeciwnościom losu. Skłaniają do rezygnacji z dziecięcej potrzeby zależności, dają poczucie bezpieczeństwa.
Obok dostarczania przeżyć baśnie kształtują cechy społeczne u dzieci tj.: umiejętność życia i działania wśród ludzi, współdziałanie z otoczeniem przyrodniczym, roztaczanie opieki nad słabszymi, podporządkowanie się prawom rządzącym w zespole. Wyrabiają poczucie odpowiedzialności, zaufanie, przywiązanie i szacunek dla dorosłych. Baśnie kształcą i aktywizują wyobraźnię wpływając na procesy intelektualne oraz emocjonalne.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!
W ramach ogólnopolskiej akcji ”Cała Polska czyta dzieciom” 8 czerwca bibliotekę w Niedźwiadzie odwiedziły dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej wraz z wychowawczynią panią Renatą Matysek.
Młodym uczestnikom spotkania czytała pani Maria Kozińska dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ropczycach. Dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchały bajki Rafała Wejnera „Miki w opałach.” Spotkanie zakończyło się słodkim akcentem.
7 czerwca 2011 w filii biblioteki w Gnojnicy Dolnej odbyło się spotkanie w ramach X ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Bajki czytali: dyrektor Zespołu Szkół w Gnojnicy Dolnej – Piotr Janowski, sołtys wsi Gnojnicy Dolnej Zenon Charchut oraz przedstawicielka rodziców Agnieszka Rojek – Skiba. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z Gnojnicy Dolnej i I, II i IV klasa szkoły podstawowej wraz z nauczycielami oraz kilkoro rodziców. Całość akcji uświetniło przedstawienie pt. „Nie ma tego złego” wykonane przez zerówkę pod opieką Lucyny Plater.