Spotkanie z Katarzyną Grocholą
W Barbórkę odbyło się w bibliotece ostatnie spotkanie realizowane w ramach projektu Fundacji Orange „Spotkania z pasjami”, którego bohaterką była Katarzyna Grochola – pisarka i felietonistka. Obecnie należy do grona najchętniej czytanych autorek książek. Swoją twórczością zmienia oblicze literatury obyczajowej w Polsce.
Zawsze chciała być pisarką, nim jednak zajęła się wyłącznie pisaniem książek pracowała m.in. jako salowa, korektorka, dziennikarka, konsultantka w biurze matrymonialnym i dyrektor składu celnego. Przez osiem lat odpisywała na listy czytelniczek „Poradnika Domowego” i „Jestem”.
Na swoim koncie literackim ma dziewięć powieści, cztery tomy opowiadań, dwa tomy rozmów z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim Związki i rozwiązki miłosne (2005). Współautorka scenariuszy seriali telewizyjnych Na dobre i na złe oraz M jak miłość.
Debiutowała w 1997 roku powieścią „Przegryźć dżdżownicę”. W 2001 roku wydała cykl powieściowy o perypetiach uczuciowych Judyty w Nigdy w życiu, który przełożono na język rosyjski, czeski, niemiecki i litewski. To właśnie ta powieść przyniosła Grocholi największa popularność. Także wielomilionowa widownia doceniła ekranizację powieści Nigdy w życiu! z Danutą Stenką w roli głównej, dzięki czemu film od lat utrzymuje się w czołówce najchętniej oglądanych w historii polskiej kinematografii.
Na tematykę utworów Grocholi oraz postawę życiową wpłynęła dramatyczna walka z chorobą nowotworową, uwieńczoną zwycięstwem. Zwykle mówi się o rozsypującym się w kryzysowej sytuacji życiu. U mnie było odwrotnie – wspomina Katarzyna Grochola– choroba pomogła poskładać to, co wcześniej było rozsypane. Wtedy byłam świeżo po rozwodzie, samotnie wychowywałam dziecko, pracując jako korektorka w Krajowej Agencji Wydawniczej. Czułam się odrzucona przez świat i ludzi, bardzo nieszczęśliwa. Nic dziwnego, że choroba dopadła mnie w tym właśnie momencie. Zachorowałam ciężko, śmiertelnie i beznadziejnie. Lekarze postawili na mnie krzyżyk. Zdaniem lekarzy byłam w takim stanie, że ten zabieg miał działać już tylko na zasadzie placebo. Udało się.
Grochola za działalność literacką otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Jest laureatka nagrody AS EMPIK-u oraz nagrody Bestseller Empiku w kategorii literatura polska za rok 2010. Nadal tworzy, pisze felietony i scenariusze oraz książki, które sprzedają się w setkach tysięcy egzemplarzy. Od ponad dwóch dekad rozkochuje w sobie kolejne rzesze czytelników.