Spotkanie Ropczyckich Seniorów.
W piątek 27 czerwca, spotkali się Ropczyccy Seniorzy, aby wysłuchać wykładu ks. dra Stanisława Mazurapoświęconego Księdze Liturgii Godzin, potocznie zwanej brewiarzem. Podczas wystąpienia ks. dziekan omówił historię modlitwy liturgicznej, do której zobowiązał duchownych bizantyjski cesarz Justynian Wielki (527-565).
W ciągu wieków, jak podkreślił wykładowca, brewiarz był kilkakrotnie reformowany. Największych zmian w jego strukturze dokonano podczas reformy liturgicznej po Soborze Watykańskim II, po którym zgodnie z Konstytucją o liturgii świętej, za pontyfikatu papieża Pawła VI, usunięto z godzin liturgicznych Prymę (Prima). Współcześnie podstawowym elementem modlitwy brewiarzowej są: psalmodia, czyli zbiór psalmów, przeznaczonych do odśpiewania wraz z antyfonami i fragmentami z Pisma Świętego, dzieł Ojców Kościoła i dokumentów Magisterium Kościoła tworzy tzw. rytmy modlitwy liturgii godzin w ciągu dnia (godziny kanoniczne). Na jeden dzień składają się takie godziny kanoniczne jak:Wezwanie, Godzina Czytań, Jutrznia, Modlitwa w ciągu dnia, Nieszpory, Kompleta. Jak zaznaczył ks. dziekan Stanisław Mazur „Obowiązek sprawowania Liturgii Godzin w całości (lub w odpowiedniej części) mają osoby, które przyjęły święcenia (diakoni, prezbiterzy, biskupi) albo złożyły śluby wieczyste (zakonnicy i siostry zakonne). Pozostali wierni nie muszą jej sprawować, ale mają do tego prawo i jest to gorąco zalecane. Liturgia Godzin nie jest wynikiem nakazu prawa, lecz wypływa z istoty Kościoła. Nie jest sztucznym tworem, ale wyrazem oblubieńczego związku wspólnoty eklezjalnej z Chrystusem”. Wykład ropczyckiego proboszcza z zainteresowaniem wysłuchali stali i wierni słuchacze ropczyckiego uniwersytetu.
Ks. dr Stanisław Mazur
Proboszcz parafii Przemienia Pańskiego w Ropczycach, dziekan dekanatu ropczyckiego od 2011 roku. Ukończył Seminarium Duchowne w Przemyślu, gdzie w 1985 roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako wikariusz w kościele Farnym w Leżajsku. W 1990 roku rozpoczął studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ich ukończeniu pracował w Seminarium Duchownym w Rzeszowie, gdzie wykładał liturgikę i teologię duchowości. W 2000 roku pełnił funkcję wicekanclerza w Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Następnie był proboszczem parafii w Tarnowcu k. Jasła, gdzie m.in. wybudował Dom Pielgrzyma. W 2001 roku wydał książkę pt. Zwyczaje, obrzędy i wierzenia okresu Adwentu i Narodzenia Pańskiego w regionie jasielskim. Jest także autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz laureatem popularnego plebiscytu Złote Głosy 2014 w kategorii „Osobowość Roku”.
Ks. Stanisław Mazur z wikariuszami i księdzem Seniorem animuje działalność grup duszpasterskich takich jak: Rada Parafialna, Akcja Katolicka, Róże Różańcowe, Ruch Domowego Kościoła, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło Życie, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz wiele innych. Z zaangażowaniem dba o zabytkowe kościoły w Ropczycach. Od dwóch lat prowadzi renowację ropczyckiej Fary. Wśród najnowszych inwestycji parafialnych pod Jego kierownictwem w zabytkowym kościele parafialnym i w Sanktuarium Matki Bożej wykonano centralne ogrzewanie. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w 2013 roku wykonano rewitalizację murów oraz otoczenia kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach. Zaplanowany jest także remont zabytkowych organów w Farze i Sanktuarium, przywrócenie chóru kościelnego. Do końca 2014 roku odbudowany będzie ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy jako wotum wdzięczności upamiętniające 650-lecie wzniesienia pierwszej świątyni w królewskim grodzie – Ropczycach.