Wielkanocne Tradycje w Lubzinie
Wielkanoc to najradośniejsze święto – zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu Polski. W 325 r. po soborze w Nicei postanowiono, że Wielkanoc będzie się obchodzić po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli pomiędzy 21 marca, a 25 kwietnia.
Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Post, który obowiązuje od środy Popielcowej do Wielkiej Niedzieli, dawniej bardzo rygorystycznie przestrzegany. Przygotowania do świąt nasilały się od Niedzieli Palmowej, która była wstępem do Wielkiego Tygodnia. Bielono izby i obejścia, wietrzono pościele i krzątano się wokół jadła na wielkanocny stół. Z Wielkanocą wiąże się także wiele religijnych i ludowych obrzędów.
We wtorek 15 kwietnia w bibliotece w Lubzinie odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Lubzinie, dotycząca tradycji Świąt Wielkanocnych w naszym regionie. O tradycjach, obrzędach i symbolach Wielkanocnych, opowiedziała dzieciom przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Lubzinie pani Barbara Rychlicka. Dzieci z ciekawością słuchały, zadawały mnóstwo pytań i chętnie brały udział w dyskusji za co na zakończenie zostały nagrodzone słodkim jajeczkiem.