Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach
Październik
Artykuły
Dni Kultury Języka Polskiego w ropczyckich bibliotekach
Jak wszyscy wiemy, język polski do najłatwiejszych nie należy i czyha w nim wiele pułapek nie tylko ortograficznych, ale przede wszystkim językowych. Któż z nas nie popełnia błędów językowych, zdarzają się wszystkim: nauczycielom, dziennikarzom, pisarzom, a przede wszystkim nam „zwykłym zjadaczom chleba” i często nawet nie wiemy, że je popełniamy.
Zakup nowości książkowych z programu ministerialnego i Biblioteki Narodowej
Ropczycka biblioteka od lat korzysta z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteki Narodowej ph. „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.
Wkład ropczyckiego szkolnictwa średniego w rozwój intelektualny i gospodarczy naszej Ojczyzny
Tradycją naszej placówki stały się spotkania w ramach Ropczyckiego Uniwersytetu III Wieku, których celem jest przede wszystkim integracja lokalnego środowiska wokół historii naszego miasta i regionu. 23 października na zaproszenie Marii Kozińskiej dyrektor biblioteki oraz prezesa TPZR Adama Sypla w czytelni miejskiej biblioteki wygłosił wykład prof. nadzwyczajny dr hab. Władysław Tabasz, autor kilkudziesięciu opracowań historyczno-socjologicznych o tematyce regionalnej.
Narodowe czytanie „Zemsty”
Słoneczny i ciepły – 21 dzień października był szczególnym dniem dla gimnazjalistów z dzielnicy Ropczyce – Witkowice. Rok Fredrowski został mocno wpisany w świadomości Polaków, chociaż minęło 220 lat od narodzin poety, jego utwory do dziś żyją z nami i wciąż są aktualne.
20 września oraz 11 października odbyły się kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki
We wrześniu rozmawialiśmy o książce „Pingpongista” Józefa Hena. Nasi czytelnicy są zdania, że tematyka wojny i holokaustu będzie jeszcze powracać w literaturze, zwłaszcza polskiej, we wspomnieniach najwcześniejszych, dziecięcych, które widocznie muszą być wyjawione i opowiedziane, a ich autorami mogą być już ludzie u schyłku życia.
XIII Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
2 października w Oddziale dla Dzieci, w ramach XIII Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania ogłoszonego przez Polską Izbę Książki w 2001 roku, odbyło się głośne czytanie bajek. W akcji nasza biblioteka uczestniczy od początku jej ogłoszenia.
Dzień Głośnego Czytania w Niedźwiadzie
29 września 2013 r. przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten jest okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Święto ma w naszym kraju już 13-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.